تبلیغات
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود - بهنام تشکر و نمایش" بداهه گویی"
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود
مقالات تخصصی , علمی ,فرهنگی ,هنری ,مطالب جالب, خواندنی ,دیدنی ,تفریحی , کرکبود

آخرین مطالب سایت

طبقه بندی مطالب سایت

بهنام تشکر و نمایش" بداهه گویی"

بهنام تشکر  و  نمایش
بهنام تشکر که این روزها به‌عنوان مشاور کارگردان با اجرای نمایش «بداهه گویی» همکاری دارد، گفت: باور کنید سعه صدر داشتند که به نمایش ما مجوز اجرا دادند

.
 بهنام تشکر که این روزها به‌عنوان مشاور کارگردان با اجرای نمایش «بداهه گویی» همکاری دارد، گفت: باور کنید سعه صدر داشتند که به نمایش ما مجوز اجرا دادند!

 این بازیگر تئاتر و تلویزیون از شرایط فعلی تئاتر اظهار تاسف کرد و گفت: به جای خوبی نمی‌رویم چون تئاتر برای عده‌ای به تجارت تبدیل شده است.

تشکر به حضور سوپراستارها در تئاتر اشاره کرد و ادامه داد: مخالف حضور سوپراستارها نیستم اما اصولی دارد که متاسفانه رعایت نمی‌شود و مقصر اصلی کسانی هستند که فضا را برای این تجارت‌خانه باز کرده‌اند و همین موضوع میان هنرمندان تئاتر فاصله می‌اندازد. از سوی دیگر عده‌ای آمده‌اند و تئاتر کار می‌کنند فقط به خاطر اینکه بگویند کار تئاتر کرده‌اند.

این بازیگر ادامه داد: از سوی دیگر، تعداد معدودی از افراد از رانت‌های دولتی استفاده می‌کنند و این هم یکی دیگر از مشکلات تئاتر است.

بهنام تشکر افزود: همکاری کیومرث پوراحمد و بهروز تشکر به عنوان تهیه‌کنندگان نمایش ما نشان می‌دهد که آنها فقط دغدغه تئاتر را دارند نه تجارت چون کار ما هیچ سوپراستاری ندارد.

این بازیگر که در نشست رسانه‌ای نمایش «بداهه گویی» 16 مرداد ماه در تالار وحدت سخن می‌گفت، با لحنی طنزآمیز به مشکلات مختلفی که گروه‌های نمایشی با شورای نظارت و ارزشیابی دارند اشاره کرد و افزود: لطف دوستان کمی عجیب بود که به ما سالن دادند! اما برخورد تالار حافظ هم طوری بود که انگار ما در خدمت آنها بودیم! نمی‌گوییم آنها در خدمت ما باشند ولی باید به تعامل برسیم.

بهنام تشکر اظهار امیدواری کرد در انتخاب مدیران سالن‌ها دقت بیشتری صورت بگیرد تا این افراد مشکلات کمتری برای گروه‌ها درست کنند.

وی دوباره با لحن طنز آمیز ادامه داد: باز جای شکرش باقی است که این نمایش با همه مشکلات اجرا می‌شود! باور کنید سعه صدر می‌خواهد!

این هنرمند با اشاره به مشکلاتی که گروه اجرایی «بداهه گویی» در تالار «حافظ» داشته‌اند، توضیح داد: همه مدیران خواسته‌های یک گروه تئاتری را می‌دانند اما متاسفانه در تالار «حافظ» امور بسیار ساده‌ای مانند رنگ زدن کف سالن هم به معضل تبدیل می‌شود. این مشکلات عجیب نیست اما نحوه برخورد مدیران این تالار عجیب است، آنها توجیه نیستند و مدیریت اینجا اصلا هنرمندان و گروه‌های تئاتری را نمی‌شناسد.

او در ادامه در پاسخ به این پرسش که چرا فقط به عنوان مشاور کارگردان با اجرای این نمایش همکاری دارد، توضیح داد: دوست دارم بیشتر در تئاتر فعال باشم. سه چهار سالی که به سمت تصویر رفته‌ام تقریبا سالی یک تئاتر بازی کرده‌ام. به دلیل مشغولیتم در سریال «دودکش» نتوانستم در نمایش «بداهه گویی» بازی کنم اما حتما در کار بعدی بهرام بازی خواهم کرد.

بهنام تشکر تاکید کرد: اصلا از تئاتر دور نشده‌ام. قبلا سالی سه چهار نمایش بازی می‌کردم اما حالا یک نمایش بازی می‌کنم.

او با اشاره به ویژگی‌های نمایشنامه «بداهه گویی» که اثر اوژن یونسکو است‌، اضافه کرد: این نمایش‌نامه نه تنها در تئاتر که در سینما و هنرهای تجسمی شعرو ادبیات هم حرف‌های بسیاری دارد و اثری است که تاریخ مصرف ندارد و می‌توان در هر مقطعی آن را اجرا کرد.

در ادامه این نشست، بهرام تشکر که کارگردانی نمایش «بداهه گویی» را برعهده دارد، یادآور شد: یازده سال پیش در دوران دانشجویی این نمایش را در سالن کوچک مولوی به مدت یک ماه اجرا کردم. پس از آن دو سال با تئاتر شهر پیگیری کردم تا این نمایش را در کارگاه نمایش این مجموعه اجرا کنم که نشد و سرانجام از سرناچاری نمایشم را در تالار حافظ اجرا می‌کنم.

وی درباره جاذبه‌های نمایشنامه «بداهه گویی» توضیح داد: محتوای این متن بسیار به روز است. شخصیت «بارتلموز» شخصیتی است که همیشه در جامعه وجود دارد و از اهرم فشار علیه روشنفکران استفاده می‌کند. بنابراین حرف این نمایش روز است.

بهرام تشکر درباره مشکلات تالار حافظ توضیح داد: مشکل آکوستیک این سالن به طور کامل حل نشده و به اجرای ما ضربه زده است. البته طراحی من برای اجرای در کارگاه نمایش تئاترشهر بود ولی متاسفانه به ناچار از تالار حافظ سردرآوردیم. ناشناخته بودن این سالن، ضعف تبلیغات و ... جزو مشکلات بزرگ ماست.

او با انتقاد از ضعف مدیریت هنری در ایران اضافه کرد: بیش از 60 درصد مدیران ما به هر شکلی به جریان تئاتر ضربه می‌زنند. گروه‌های نمایشی پیش از بازبینی امکان تبلیغ ندارند و این خیلی بد است. درست چند روز مانده به زمان اجرا، نمایش ما بازبینی شد و بعد از آن پوستر را به مرکز هنرهای نمایشی دادیم که مجوز نگرفت. چند روز طول کشید تا شورای نظارت جواب ما را داد و توقیف پوستر هم باعث شد یک هفته از تبلیغ نمایش عقب بیفتیم و این بزرگترین ضربه از طرف شورای نظارت است.

این کارگردان تئاتر با اظهار گله‌مندی از نوع برخورد شورای نظارت و ارزشیابی با گروه‌های نمایشی گفت: نمی‌فهمم حیطه اختیارات شورای نظارت تا کجاست! چرا وقتی مجوز می‌دهند بعد از اجرا هم همچنان این مشکلات وجود دارد.

او همچنین از احتمال تعطیلی این نمایش به مدت چهار شب خبر داد و گفت: قرار است اجرای ما تا هشت شهریور ماه ادامه داشته باشد اما در چند روز اخیر با تماس یکی از کارمندان سالن روبرو شده‌ایم که ازالان می‌گویند احتمال دارد نمایش چهار روز تعطیل شود، چون تالار حافظ میزبان جشنواره تئاتر مقاومت خواهد بود. اما جالب است که هیچ یک از مدیران جلسه رسمی با ما ندارند و نمی‌دانیم چرا این موضوع را به شکل غیررسمی و تلفنی اعلام می‌کنند.

در ادامه این نشست، بهروز تشکر یکی از تهیه کنندگان این نمایش که اولین تجربه‌اش را در تهیه کنندگی تئاتر انجام می‌دهد‌، گفت: به دلیل فعالیت در تلویزیون و رادیو بارها شنیده بودم که کار تئاتر به سختی اجرا می‌شود اما باورم نمی‌شد وقتی وارد ماجرا شدم دیدم همه آن حرف‌ها واقعیت داشت.

اوبا اظهار تاسف از شرایط فعلی تئاتر ایران اضافه کرد: متاسفم که عده‌ای ترجیح می‌دهند دنبال کارهای سطحی بروند و از خیر حمایت از کارهای فاخر می‌گذرند. شورای نظارت در واپسین روزهای قبل از اجرا ‌، بازبینی‌ می‌کند چند روز طول می‌کشد تا جواب بدهد و یک بار پوستر را توقیف می‌کند. در این وضعیت یک گروه چه فرصتی برای تبلیغات دارد؟!

تشکر تجربه تهیه کنندگی این نمایش را شیرین و در عین حال تلخ توصیف کرد و افزود: امیدوارم دولت تدبیر‌، امید و اعتدال بتواند کسانی را به عنوان متصدیان تئاتر انتخاب کند که دغدغه این کار و تجربه آن را داشته باشند. هرچند در گذشته دیده‌ایم چنین افرادی مدیر شده‌اند اما بعد گذشته‌شان را فراموش کرده‌اند.

این تهیه‌کننده رادیو و تلویزیون گفت: امیدوارم شرایط تئاتر طوری عوض شود که تهیه‌کنندگان از همکاری با گروه‌های تئاتر پشیمان نشوند.

او که به همراه کیومرث پوراحمد تهیه‌کنندگی این نمایش را برعهده دارد،‌ ادامه داد: با توجه به رفاقت‌مان با آقای پوراحمد از ایشان خواهش کردم کنار من باشد، چون خود من کمی از تهیه‌کنندگی تئاتر می‌ترسیدم و دنبال شریک جرم بودم!

بهروز تشکر تاکید کرد: به خدا به دنبال سود مالی نیستیم! چون همین‌طوری هم ضرر می‌دهیم و در تمام این مدت نگران دستمزد بازیگرانی هستم که به سختی کار کرده‌اند و حتی اگر شده از زیر سنگ، دستمزد آنها را پیدا می‌کنم.

همچنین توماج دانش بهزادی یکی از بازیگران این نمایش خطاب به مدیران هنری گفت: باور کنید تئاتر یک کالای لوکس نیست بلکه یک کالای ضروری است و مانند نان و آب واجب است. مسئولان ما در ظاهر می‌گویند تئاتر می‌خواهیم اما در واقع آن را نابود می‌کنند چون تئاتر نمی‌خواهند. آنها به جای فراهم کردن زمینه کار ، از چند فرد خاص که کالای غیر واقعی تولید می‌کنند، حمایت می‌کنند و با این وضعیت به جای خوبی نخواهیم رفت.

او با بیان اینکه استقلال داشتن در تئاتر خیلی دشوار است، تاکید کرد: مسئولان حق ندارند از تئاتر حمایت نکنند. چون با عدم حمایت از تئاتر در واقع حقیقتی را پنهان می‌کنند. وظیفه آنها است که بودجه تئاتر را برای آن سرمایه گذاری کنند.

او در ادامه صحبتش مهاجرت تعدادی از هنرمندان خلاق تئاتر را به عنوان هشداری دیگر برای تئاتر ایران نام برد.

توماج دانش بهزادی که در این نمایش نقش«بارتلموز» را بازی می‌کند، با ارائه توضیحاتی درباره برخوردش با نقش‌هایی که بازی می‌کند، توضیح داد: شخصیت «بارتلموز» نمونه شخصیت‌هایی است که در جامعه ما زیاد است؛ شخصیتی که تهی است اما می‌خواهد جلو بیفتد.

این بازیگر تاکید کرد: تا زمانی که مناسبات قدرت در هر جامعه‌ای برای خود کار می‌کند و به مردم کاری ندارد، نمایشنامه «بداهه گویی» کاربرد دارد.

ندا فرهنگ مهر بازیگر نقش «ماری» نیز گفت: این نقش در ظاهر برای یونسکو گوش شنوا است اما در کنار سادگی‌اش می‌شود، خیلی عمیق‌تر به این شخصیت نگاه کرد و من همچنان در حال تحلیل آن هستم.
 در پایان این نشست بهنام تشکر گفت: تمام آنچه که امروز ما گفتیم در نمایشنامه «بداهه گویی» وجود دارد. این نمایش درباره تئاتر و مشکلات آن و مسائلی مانند سانسور ،‌ رانت خواری ،‌نویسندگان‌، مدیریت‌ها‌ و ... حرف می‌زند.

نمایش «بداهه گویی» نوشته اوژن یونسکو است که به کارگردانی بهرام تشکر هر شب ساعت 21 به مدت یک ساعت در تالار «حافظ» روبروی تالار وحدت به صحنه می‌رود. 

پورتال  علمی فرهنگی هنری کرکبود

خواندنی ها و دیدنی های روز

جستجو

دسته بندی محصولات فروشگاه

← آمار کرکبود

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
============================== اخبار خوب ایران و جهان
فروشگاه اینترنتی کرکبود
فروشگاه بزرگ اینترنتی غضنفر
MRN دانلود جک اس ام اس آموزشی ... رایگان
سایت خبری بخوانید
فروشگاه بزرگ اینترنتی نردین شاپ